TootekataloogHeinatehnikaNiidukidMiks teravad terad ja õige niidukõrgus on määravad

Miks teravad terad ja õige niidukõrgus on määravad

Peagi on tarvis teha rohumaade esimene niide. Et toota kõrgeima kvaliteediga sööta, tuleb jälgida niitmisel mõndasid põhireegleid, eriti just hooaja alguses. Liiga tihti niidetakse rohumaid liiga madalalt või üldse vastu maad. Need nii öelda “kulude kokkuhoiu” meetodid muutuvad kiirelt kalliteks vigadeks. Kuidas on õigem, saad teada siit.

Teritus loeb

Niiduterade viimase piirini kasutamine säästab raha. See on palju levinud müüt. Selline lähenemine hoopis tekitab lisa kulusid. Seda seetõttu, et masinad peavad kasutama rohkem jõudu. Suurem jõu vajadus tähendab suuremat kütusekulu ja aeglasemat niidukiirust. Regulaarne terade vahetus tähendab, et suurema ala saab niidetud sama ajaga ja ka kütust kulub vähem.

Nürid terad mõjutavad ka niidukvaliteeti. Üldjoontes kvaliteetne sile niide laseb heinal kiiremini taastuda ja kasvada. Nüride teradega tuleb aga niide ebaühtlane ja kitkutud, mis aeglustab rohumaa kasvu. Seega teravad terad aitavad luua parima võimaliku saagikuse igalt järgnevalt niitelt.

Liiga kõrgelt on parem kui liiga madalalt

Rohumaade niitmine liiga madalalt on liiga sage nähtus! Esialgu võib paista hea mõte, saad teoorias parima saagikuse konkreetselt niitelt, aga maksab kätte hiljemalt sügisel kui piima tootlikkus järsult langeb. Probleem: madala kvaliteediga sööt, mis on vaene energias ja toitainetes.

Rohumaid tuleb niita umbes 7 cm kõrguselt maapinnast. Katseniide annab kiirelt infot niidukõrguse kohta. Kui kõrretüükad jäävad natukene kõrgemale kui töösaapa turvanina, on ideaalne niidukõrgus saavutatud.

Kõrgema niite eelis: niidetud hein jääb püsima kõrretüügastele ja hein jääb järgmisteks töödeks puhas, kuna ei puutu kokku tihedalt maapinnaga. Samuti kuivab hein nii palju paremini. See aitab silol käärida optimaalselt, mille tulemuseks kõrge kvaliteediga sööt hea koostisega.

Kui niide on liiga madal, vähem kui 7 cm, siis sööda kvaliteet kannatab kuna kõik järgnevad tööd tuleb teha samuti madalalt, see viskab üles maapinnalt mulda, mis seguneb heinaga. Bakterid pinnasest põhjustavad seejärel probleeme silo kääritamisega. Lisaks, madalal niitel saavutatud suurem vaal sisaldab rohkem kõrsi, mis ei ole hea energiaallikas ja millel pole midagi juurde anda kvaliteetse loomasööda saamiseks. Veel üks tõsine probleem: kui esimene niide on liiga madal, siis sellel on suur negatiivne mõju järgnevatele. Saagikus langeb. Liiga madalaks lõigatud tüükad taastuvad aeglasemalt ja tärkavad hiljem, järgmise niite ajaks ei õnnestu seda kuidagi tasa teha.

Kolme meetrise niidukiga ja diisli hinnaga 1 €/liiter, tasub terade vahetus ära juba 25 hektariga!

Peakontor Jõgeval

Turu 7, 48303 Jõgeva

+372 776 8030
info@atammel.ee

Kõik kontaktid

Tartu esindus

Tiigi tee 2, Õssu küla, 61713 Tartumaa

+372 507 1670
einar@atammel.ee

Kõik kontaktid

Saaremaa esindus

Kuressaare, Pikk tn. 64F, Saaremaa vald, 93815 Saaremaa

+372 524 7539
andres.tammel@atammel.ee

Kõik kontaktid

Viljandi esindus

Leho Kaubandus OÜ

Pärnu mnt. 24B, Viljandi

+372 434 9555
leho@leho.ee

www.leho.ee

Türi esindus

Türi Bel-Est OÜ

Tööstuse tn.18, Türi linn, Türi vald, 72213 Järvamaa

+372 385 7013
turibelest@gmail.com

www.belest.ee