AS A. Tammel ja Same on käinud kõigil Maamessidel
Tartus peetakse tänasest laupäevani kahekümne viiendat Maamessi. Kaks Jõgevamaa ettevõtet, AS A. Tammel ja OÜ Same, on käinud kõigil varasematel Maamessidel ning on otse loomulikult kohal ka tänavusel juubelimessil.
“Maamessil tuleb ikka käia. Kui sind seal ei ole, siis arvatakse, et oled pankrotis,” ütles põllumasinaid müüva ASi A. Tammel omanik ja nõukogu esimees Arvi Tammel muiates. Firma juhataja Indrek Tammel lisas, et Maamess on praegu Eesti suurim mess. Kunagi eksisteeris ka Türi Agri nimeline suurnäitus, ent see on nüüdseks ammu hingusele läinud.
Arvi Tammeli sõnul on praegu küll tunduvalt paremad kommunikatsioonivahendid, kui paarkümmend aastat tagasi, aga klientidele meeldib masinamüüjatega otse suhelda ning masinaid oma silmaga näha ja käega katsuda.
ASi A. Tammel 640 ruutmeetrisel messipinnal on aukohal värskelt turule tulnud tooted. Üks põnevamaid masinaid on näiteks Elho kivikogur. Esimesi selliseid sai Eestimaa põldudel näha möödunud aastal. Jõgevamaalgi on üks selline olemas: selle soetas endale Sadala Agro.
“See on hüdraulilise ajamiga ja erineb selle poolest teistest meie turul pakutavatest kivikoristusmasinatest,” ütles Indrek Tammel. “Käsitsi ei taha keegi enam kive korjata ja kui ka tahaks, siis tuleks selle töö eest liiga palju raha välja käia. Seepärast vajataksegi masinaid, mis selle töö ära teeks.”
Teine põnev toode, mida Tammeli firma Tartus näitab, on Merlo multifarmer, mis teeb ära teleskooplaaduri töö, ent funktsioneerib edukalt ka traktorina: sellel on olemas nii rippsüsteem kui ka jõuvõtuvõll.
“Sellist masinat pole terves Baltikumis varem nähtud,” kinnitas Indrek Tammel.
Ühtekokku paneb firma välja 24 ühikut masinaid. Nende hulgas on traktoreid, teleskooplaadureid, kombikülvikuid, ketasäkkeid, põimmasinaid ja muud.
“Meil on üle kahekümne välispartneri, kelle toodangut Eestisse toome,” sõnas Indrek Tammel.
Ei poe põõsasse
Küsimusele, kas nende klientidel on üldse praegu raha, et masinaid osta, vastas ta, et viimased kolm-neli aastat on põllumeestele rasked olnud. Nüüd hakkab vähemasti piima hind juba tõusma ja olukord teataval määral stabiliseeruma.
“Aga kes ellu tahab jääda, peab investeerima ka raskel ajal,” tõdes Arvi Tammel. “See käib meiegi kohta. Me ehitasime endale uue laohoone just kõige kehvema sissetulekuga aastal. Ja lisaks sellele ostsime kaks aastat tagasi ära osaühingu Türi Bel-Est, mis Belarus-traktoreid Eestisse toob. Keerulistel aegadel tulebki teha just selliseid liigutusi: mitte põõsasse pugeda, vaid kivi otsa ronida, et pea ikka veest välja paistaks ja päris ära ei upuks.”
Indrek ja Arvi Tammel tõdesid, et Bel-Esti ostmine õigustas end igati, sest Belarus on oma klassi odavaim traktor ning samas tõsine “tööloom”.
“Belaruside müüginumbreid ei mõjuta ka majanduslangus. Neile, kes ei taha lipsriides traktorirooli istuda ja kõrvaklappidest rokki kuulata, sobib Belarus väga hästi,” kinnitas Arvi Tammel.
Tema sõnul tegutseb Türi Bel-Est küll edasi iseseisva ettevõttena, ent nad müüvad Belaruse nüüd ka A. Tammeli Jõgeva, Viljandi ja Saaremaa müügipunktide kaudu. Ning Tammeli firma müüdavaid masinaid saab omakorda osta Türi Bel-Estist.
Auru ka vile peale
Tammelid tõdesid, et Maamess on hea koht, kus klientide ja teiste masinamüüjatega kokku saada ning uusi kontakte leida. Müügitehinguid seal naljalt ei tehta, iseasi, kui mõni ost juba varem kokku lepitud on.
“Seda ei maksa, jah, arvata, et tuleb mees metsast, rahakott puuga seljas, ja ostab messilt ühe ropsuga mõne kalli masina ära,” ütles Arvi Tammel muiates ja lisas, et põllumajandustootmises on põlvkonnad vahetumas. Kui varem aeti asju vanaperemeestega, siis nüüd hakkavad noorperemehed juhtimist üle võtma. Ja need põllumajandusettevõtjad, kes nüüdseks veel ellu jäänud on, on üldjuhul väga elujõulised tegijad.
Tammeli firmal kulus messitoodete Tartusse viimiseks kolm päeva, teist sama palju läheb nende tagasitoomise peale. Osa masinaid veeres Tartusse oma ratastel, osa viidi kohale treileritel.
“No vile peale läheb seda auru ikka kõvasti ära,” sõnas Arvi Tammel tabavalt.
ASil A. Tammel on Maamessil alati üks kindel näituseplats. Ja see asub väga soodsas, st käidavas kohas.
“Oleme OÜga Same messil head naabrid, tervitame alati üksteist üle platsi,” sõnas Arvi Tammel.
Nagu Tammelid, kinnitas ka Tabiveres tegutseva OÜ Same juht Tarmo Tein, et Maamessil tuleb ikka kohal olla.
“Tõsi, meie tootmissuund on aja jooksul muutunud,” tõdes Tein. “Põllumajandusmasinaid me praegu enam suurt ei toodagi, pigem teehooldus- ja metsamasinaid. Mõned hooldusniidukid ja kultivaatorid meil siiski veel tootmises on, mida annab põllumajandusega seostada. Aga ega teist sellist messi Eestis pole, kus me üldse käia saaksime.”
OÜl Same on Maamessil kasutada kolmsada ruutmeetrit pinda. Sinna pannakse välja näiteks kolm komplekti metsamasinaid, kolm lumetõrjetehnika komplekti, kaks liivapuisturit, kaheksa hooldusniiduki mudelit jne.
“Tegelikult müüme Eestis viimasel ajal oma toodangut üsna vähe. Tervelt 85 protsenti läheb piiri taha. Aga Maamessil on hakanud käima aasta-aastalt üha rohkem välismaiseid edasimüüjaid, kes tunnevad huvi ka meie toodete vastu. Soomest tuleb bussidega ka põllumeestest lõpptarbijaid, ent enamasti suhtleme messil ikka maad kuulama tulnud edasimüüjatega,” ütles Tarmo Tein.
Sel aastal on Same käinud juba kahel Riia messil: nelja nädala tagusel ehitusmessil ja kahe nädala tagusel maamessil. Järgmisel nädalal seisab ees Vilniuse ehitusmess. “Ehitusmessidel näitame eelkõige oma kommunaaltehnikat,” ütles Tarmo Tein.
Messidel käimine on tema sõnul tegelikult kulukas lõbu. Ja kui välismessidele minekuks saab ka toetust taotleda, siis kodumaistel messidel tuleb käia puhtalt oma rahakoti peal.
“Kuna meie tegutseme Maamessil põhiliselt lageda taeva all, siis on meil üks suur soov: et vihma sadama ei hakkaks,” ütles Tarmo Tein.
RIINA MÄGI
Allikas: Vooremaa
Saaremaa esindus
Kuressaare, Pikk tn. 64F, Saaremaa vald, 93815 Saaremaa